Kliknij aby usłyszeć lektora!

Zamek na Skale

LOKALIZACJA GPS: 50.348156, 16.779924

Historia zamku sięga XV wieku. Pierwotnie była to siedziba rycerska wzniesiona na skalistym brzegu rzeki Białej Lądeckiej. Była to budowla drewniano-kamienna o cechach obronnych. Do naszych czasów z tego okresu zachowały się fragmenty kamiennych ścian w piwnicach. W XVI i XVII wieku na ruinach siedziby rycerskiej ród von Reichenbachów wzniósł renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem.

Później Trzebieszowice były główną siedzibą Wallisów, którzy przebudowali zamek, głównie od strony rzeki. W XVIII i XIX wieku zamek w Trzebieszowicach był jedną z największych atrakcji ziemi kłodzkiej, leżących na szlaku okazałych rezydencji nad rzeką Białą Lądecką. Zwiedzali go nie tylko kuracjusze z Lądka, ale i turyści z całej Europy.

Ostatnią znaczącą przebudowę zamku, na początku XX wieku przeprowadziła rodzina fancuska Chamare-Harbuval. Jej efekty można podziwiać do dziś. Szczególny podziw budzi bogato rzeźbiona drewniana klatka schodowa nawiązująca stylem do baroku wiedeńskiego.

Zamek na Skale w Trzebieszowicach przez wieki pełnił rolę arystokratycznego ośrodka Lądka-Zdrój, a dziś mieści luksusowy hotel i SPA oraz restaurację. Zamek jest też udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Zwiedzanie Zamku na Skale z przewodnikiem codziennie od 10.00 do 17.00.

Przy wcześniejszej rezerwacji istnieje także możliwość zwiedzania Zamku w języku angielskim oraz niemieckim.

Cena biletów:
seniorzy i dzieci w wieku szkolnym – 15 PLN
dorośli – 20 PLN
grupy (od 5 osób) – 15 PLN/os
każda z powyższych opcji jest dostępna w wariancie z grą terenową (dodatkowe 5 zł)
zwiedzanie w języku angielskim – 30 PLN

Więcej informacji na stronie: zameknaskale.com.pl

powiększanie czcionki
włącz kontrast
Kliknij aby usłyszeć lektora!