Click to listen highlighted text!

Poznaj grupę swojej krwi – akcja PCK

Znajomość grupy krwi z reguły najistotniejsza jest w sytuacji wystąpienia konieczności przetaczania krwi (wypadki, choroby przewlekłe, operacje). Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że badanie grupy krwi ma także znaczenie przy ustalaniu ojcostwa, możliwym konflikcie serologicznym i krwiodawstwie. Nie jest także tajemnicą, że współcześnie naukowcy badają i wykazują związek związek grup krwi z zapadalnością na konkretne choroby, m.in.:

  • raka żołądka i trzustki,
  • wrzody żołądka,
  • miażdżycę,
  • chorobę niedokrwienną serca.

Oznacza to, że znając swoją grupę krwi, można nie tylko ułatwić proces transfuzji krwi w nagłej potrzenie lub wypadku ale także pomóc samemu sobie w wielu innych przypadkach –  tam, gdzie wiedza na temat własnej grupy krwi pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i zapobiegać rozwojowi chorób lub powikłań.

Z tego tez powodu zachęcamy do wzięcia udziału w najbliższej akcji krwiodawstwa, podczas której można poznać swoją grupę krwi a przy okazji oddać ten życiodajny płyn na szczytny cel pomocy drugiemu człowiekowi.

Najbliższa akcja poboru krwi pod patronatem gminnego klubu HDK PCK w Lądku-Zdroju odbędzie się 18 marca 2020r. W ten dzień, w godz. 10:00 – 13:30, na lądeckim rynku pojawi się Ambulans PCK, w którym będzie możliwość oddawania krwi.

Zapraszamy!
powiększanie czcionki
włącz kontrast
Click to listen highlighted text!