Click to listen highlighted text!

O lądeckiej geotermii… w Toruniu

W czwartek (22.02), Toruńska Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej była gospodarzem regionalnej konferencji konsultującej założenia „Polityki Surowcowej Państwa”. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i eksperci – Lądek-Zdrój reprezentował Burmistrz Roman Kaczmarczyk.

Na konferencji poruszono szereg problemów dotyczących polityki surowcowej. Według Głównego Geologa Kraju, prof. dr hab. Mariusza Orion Jędryska, aż 60 proc. surowców mineralnych, które można by wydobywać w Polsce, jest importowanych z zagranicy, co znacznie zwiększa koszty. Właśnie dlatego tak istotne są inwestycje w odwierty geotermalne – one docelowo obniżą koszty na czym wszyscy zyskamy.

To już kolejna z cyklu konferencji konsultującej założenia „Polityki Surowcowej Państwa” – pozostałe miały miejsce w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Spotkania mają na celu zabezpieczenie wieloletnich potrzeb gospodarczych i społecznych państwa, wspólnego wypracowania elementów takich jak regulacje prawne, ekonomiczne czy organizacyjne.

 

Toruńskie złoża geotermalne znajdują się na terenie należącym do zakonu ojców redemptorystów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Geotermii Toruń 19,5 mln zł na budowę ciepłowni, jednak pieniądze na projekt nie zostały jeszcze przekazane – powodem są trudności w otrzymaniu pożyczki (jednego z warunków otrzymania dotacji).

tekst: Ewa Chalecka
powiększanie czcionki
włącz kontrast
Click to listen highlighted text!