Click to listen highlighted text!

Perspektywa ścisłej współpracy partnerskiej z hiszpańskim Moralzarzal coraz bliżej

W dniach 8-10 marca br. Burmistrz Lądka-Zdroju – Roman Kaczmarczyk przebywał z roboczą wizytą w Moralzarzal – uroczym mieście, położonym nieopodal Madrytu.

Moralzarzal – podobnie jak leżący w Sudetach Lądek-Zdrój – ulokowane jest pomiędzy malowniczymi górami. Zarówno na jednym jak i na drugim terenie znajdują się liczne obszary chronione – zarówno pod względem przyrodniczym jak i krajobrazowym. To jednak nie koniec podobieństw. Podobnie jak w Lądku-Zdroju, tak i w hiszpańskim Moralzarzal odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych – jednym z nich festiwal górski: Jornadas de Montana de Moralzarzal.

W ubiegłym roku we wrześniu Lądek-Zdrój gościł u siebie trzyosobową delegację z Moralzarzal, z burmistrzem miasta Juanem Carlosem Rodriquezem Osuną na czele. Głównym celem wizyty było zapoznanie się Hiszpanów z możliwościami współpracy oraz ofertą lądeckiego Kurortu.

Dzięki działaniom prowadzonym pod egidą Polskiego Instytutu Kultury przy Ambasadzie Polski w Madrycie nawiązane kontakty zaowocowały rewizytą lądeckiego włodarza w Moralzarzal. W ubiegły weekend Burmistrz Lądka-Zdroju gościł z oficjalną delegacją w Hiszpanii. Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie zorganizowane przez Polski Instytut Kultury w Madrycie, gdzie doszło do podpisania przez obu włodarzy aktu intencyjnego dotyczącego podjęcia wspólnych działań zmierzających do zawarcia współpracy partnerskiej.

Program marcowej wizyty obejmował także odwiedzenie Moralzarzal, gdzie oprócz poznania walorów turystycznych i kulturalnych miejscowości, doszło także do spotkania z jego mieszkańcami oraz przedstawicielami lokalnego samorządu. Wspólne rozmowy pozwoliły wstępnie wypracować ramy i kierunki przyszłej współpracy partnerskiej, w szczególności w zakresie edukacji młodzieży szkolnej, polityki senioralnej, a także wymiany tzw. dobrych praktyk w sferze ekologii oraz ochrony obszarów atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo.

 
powiększanie czcionki
włącz kontrast
Click to listen highlighted text!