Click to listen highlighted text!

Skałki lądeckie

LOKALIZACJA GPS: 50.357289, 16.892463

Lądeckie skałki w rejonie Trojaka (766 m n.p.m) to raj dla wspinaczy skałkowych i piechurów. Malowniczo położone pośród lasów niewysokie skałki o stromych ścianach spełnią wymagania wszystkich wspinaczy. Trojak to rozległy szczyt, którego fragment tworzą skałki zbudowane z gnejsów, na jednej z nich Trojanie znajduje się punkt widokowy. Można tu trafić niebieskim szlakiem z Lądka od parkingu przy OW “Trojan” w ciągu 50 min. Podążając dalej szlakiem możemy dojść do ruin XIII wiecznej warowni Zamku Karpień w pobliżu którego biegł szlak kupiecki – Solna Droga.

Skałki Lądeckie tworzą dwie grupy skalne – rejon Trojaka i Sztolne Skały, malowniczo położone pośród lasów. Niewysokie, ale urwiste ściany zapewniają odpowiednie warunki dla początkujących i zaawansowanych. Przygotowano bezpieczne drogi, wyposażone w stałe punkty asekuracyjne, ale są też możliwości poprowadzenia nowych dróg.

Skałki leżą w bardzo ciekawym turystycznie terenie. Już w XIX w., gdy Lądek był znanym w Europie kurortem, poprowadzono wokół miasta sieć dróg leśnych, albowiem spacery ówcześni lekarze zalecali jako nieodłączną część kuracji. Wówczas skałki stanowiły wielką atrakcję krajoznawczą, dzięki udostępnieniu ich szczytów jako punktów widokowych. Takim miejscem do dzisiaj jest Trojan, z którego platformy można podziwiać panoramę Lądka i prawie całego Masywu Śnieżnika. Nieco zapomniany jest rejon Stołowych Skał a zwłaszcza Iglica, gdzie w 1813 r. pruski generał von Gravert umieścił krzyż i tablice pamiątkowe (jako votum i exvotum) za klęskę Napoleona pod Lipskiem) a w niewielkim budynku u podnóża skały pomieszkiwali pustelnicy aż do 1950 r.

Trojak to rozległy szczyt o wys. 766 m n.p.m., wznoszący się nad częścią zdrojową Lądka. Zbudowany jest z gnejsów, które w rejonie szczytu tworzą grupę ciekawych skałek: Trojan, Skalny Mur z Szybem, Trzy Baszty i Skalna Brama.

Skały Sztolne , zbudowane również z gnejsów to najliczniejsza grupa skalna w Górach Złotych. Znajdują się na zachodnim zboczu Królówki (784 m n.p.m.) i ciągną się od wysokości 465 m aż do samego wierzchołka wzdłuż kierunku wschód-zachód, tworząc rozproszony łańcuch. Najwyższe skałki tej grupy znajdują się w dolnej, zachodniej części zbocza, zaś najciekawsze to: Niżna, Mała, Wyżnia, Iglica i Skalny Ząb.

W ostatnich latach wytyczono kilkanaście dróg wspinaczkowych o trudnościach od III do VI.2 i zaopatrzono je w spity. Ukazał się pierwszy (i jedyny) przewodnik wspinaczkowy autorstwa Z. Piotrowicza i J. Bieleckiego “Skałki Lądeckie”. Początkujący mogą skorzystać z funkcjonujących w okolicy profesjonalnych szkółek wspinaczkowych.

Dojście w skałki:

Szlakiem niebieskim od parkingu przy OW “Trojan” w ciągu 40 min. osiągamy Trojak i tu pierwsza grupa skalna. Po zejściu szlakiem do Rozdroża Zamkowego, drogą w kierunku zachodnim, po 20 min. na kolejnym rozdrożu w dół i po 100 m skręt na leśną ścieżkę, która doprowadzi do Skalnego Zębu.

Od ulicy Kościuszki 84 (na wysokości Willi Marianny) drogą leśną, zgodnie ze biało-czerwonymi znakami ścieżki krajoznawczo- przyrodniczej po 10 min. dochodzimy do Stołowych Skał.

powiększanie czcionki
włącz kontrast
Click to listen highlighted text!