Click to listen highlighted text!

XII Festiwal Górski – Zapraszamy

Otwarcia festiwalu dokonali wspólnie Maciej Sokołowski (obecny dyrektor wydarzenia), Zbigniew Piotrowicz (były dyrektor festiwalu) oraz Anna Milewska (wspaniała aktorka, żona patrona wydarzenia Andrzeja Zawady). Tegoroczny przegląd filmów rozpoczął pokaz obrazu „Pokot” w reż. Agnieszki Holland. Sceny do filmu kręcone były w Kotlinie Kłodzkiej, a motyw tutejszej przyrody i gór pojawia się w nim wielokrotnie.

W tegorocznej edycji festiwalu głos zabierze aż 60 wyjątkowych gości zarówno z Polski jak i z zagranicy. Wśród najciekawszych spotkań znajduje się piątkowy wykład o narodzinach stylu alpejskiego z dwóch różnych perspektyw. Swoje punkty widzenia przedstawią wybitni wspinacze: Wojciech Kurtyka i John Porter. To oni w polsko-brytyjskim zespole poprowadzili nowe drogi na Kohe Bandaka (1977 r.) i Changabang (1978 r.) – teraz opowiedzą o najdramatyczniejszych chwilach podczas tych wypraw. Nie zabraknie też wyjątkowych gości z zagranicy. O swoim zamiłowaniu do górskich sportów ekstremalnych opowiedzą m.in. Alex Honnold (najlepszy wspinacz solo), Alex Txikon (jeden z najlepszych himalaistów na świecie), Adam Ondra (autor dwóch pierwszych przejść najtrudniejszych dróg sportowych na świecie). Nicolas i Oliver Favresse razem z Seanem Villanueve O’Driscoll swoje opowieści wzbogacą mini-koncertem. Gościem festiwalu będzie też Marko Prezelj, zdobywca rekordowej liczby Złotych Czekanów.

Festiwal Górski od 22 lat przyciąga miłośników gór z Polski i całego świata do lądeckiego kurortu. Szacuje się, że w tym roku w wydarzeniu udział weźmie blisko 5 tys. uczestników – takie tłumy w Lądku należą do rzadkości.
Festiwal Filmowy to dla miasta doskonała i jedyna w swoim rodzaju promocja, z której wszyscy bardzo się cieszymy.
Dziękujemy wszystkim gościom za wizytę w naszej miejscowości.
powiększanie czcionki
włącz kontrast
Click to listen highlighted text!