Po raz kolejny mamy przyjemność zakomunikować, że w ostatniej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów – nieodpłatnego konkursu organizowanego rokrocznie przez Związek Powiatów Polskich – gmina Lądek-Zdrój znalazła się w ścisłym gronie laureatów!

Za podejmowane działania w 2020 roku Lądek-Zdrój zajął wysokie – 6. miejsce – pośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Tym bardziej cieszy fakt, że mimo bardzo trudnej sytuacji w minionym roku (pandemia koronawirusa oraz wiele utrudnień z tym związanych) nie dość, że udało się Gminie Lądek-Zdrój pozostać w ścisłej dziesiątce liderów to jeszcze i “przeskoczyć” o pozycję wyżej – lokując lądecki Kurort właśnie na 6. miejscu pośród innych samorządów:

1. Miasto Płońsk- honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020

2. Miasto Bolesławiec

3. Miasto Czechowice-Dziedzice

4. Miasto Sochaczew

5. Miasto Dobczyce

6. Miasto Lądek-Zdrój

7. Miasto Siewierz

8. Miasto Stronie Śląskie

9. Miasto Barcin

10.Miasto Krasnobród

Warto wspomnieć, że w powyższym konkursie lądecki samorząd bierze udział już od kilku lat, sukcesywnie pnąc się w górę czołówki z listy rankingowej, zajmując odpowiednio:

– za 2017 rok – X miejsce;

– za 2018 rok – VIII miejsce;

– za 2019 rok – VII miejsce;

Sam konkurs jest jednym z najbardziej transparentnych rankingów – oceniając jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o wydzielone kategorie, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych.  Należą m. in. do nich: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Podążając tym kluczem pozycja Lądka-Zdroju na liście wyróżnionych jest swoistym odzwierciedleniem wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych przez gminę działań.

Grzegorz Szczygieł – kierownik WPSTiU UMiG Lądek-Zdrój

Recommended Posts