Wiosna, wiosna, wspaniała wiosna. Wraz z nią przypływ sił witalnych. Budząca się natura pomaga na chwilę odskoczyć od codziennych zadań i trosk. W naszej gminie kiełkują inicjatywy wypływające od mieszkańców dla mieszkańców.
            Jedną z nich jest poprawa wizerunku naszych ulic poprzez sadzenie roślin ozdobnych i wprowadzanie sztuki jako elementu uzupełniającego architekturę miasteczka i wsi. Pomysł na upiększanie naszego codziennego otoczenia gminy Lądek-Zdrój jest efektem wielu rozmów z mieszkańcami oraz tymi, którzy ją odwiedzają. Potrzeba urozmaicenia nieraz szarego oblicza gminy jest wyrażana przez wiele lat a potwierdzają to np. przeprowadzone dotąd ankiety społeczne, tworzone przez liczne organy i organizacje jak np. włodarzy gminy, Centrum Kultury i Rekreacji czy zeszłoroczna ankieta Potrójnej Inicjatywy L-Z “Czego Nam Trzeba?”. Jako mieszkańcy, również ci skupieni w organizacje społeczne działające dla dobra publicznego, chcemy aby mieszkańcom naszej gminy żyło się coraz lepiej. W tym celu powstała akcja 2020-2021 “Czego Nam Trzeba? – Działamy!”. Jest to akcja dla każdej i dla każdego, dla młodszych i starszych, laików                            i profesjonalistów. Wspólnie, międzypokoleniowo, z potrzeby zrobienia czegoś wartościowego i przyjemnego dla siebie, najbliższych, sąsiadów i naszej całej społeczności. W tym roku skupiamy się na stwarzaniu wypoczynkowo-artystycznych zielonych przestrzeni, dekorowaniu ich pracami cenionych, lokalnych artystów jak i ceramiką własnoręcznie wykonaną przez chętnych do wzięcia udziału w akcji. Z założenia “Czego Nam Trzeba? – Działamy!” łączy wszystkich członków naszej gminy i działa na ich korzyść. Zamiana szarego postkomunistycznego obrazka w miły dla oka jest tu celem. Dzięki temu będzie nam przyjemniej przebywać w Lądku i okolicach a turyści i kuracjusze chętniej powrócą. Dodatkowo możemy wyrażać się społecznie, spędzać czas w miłej atmosferze na wolnym powietrzu integrując się z fajnymi ludźmi. Jeśli zatem mają Państwo ochotę uczestniczyć w tej lokalnej akcji zapraszamy bardzo serdecznie. Więcej informacji znajdą Państwo       na stronach lokalnych organizatorów (CKiR, TPZL, SDK ArteWeda), na stronie naszego miasta oraz pod numerem+48 888-040-108. Projekt odbywa się w ramach Lokalnych Partnerstw Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności a jego głównym sponsorem jest właśnie PAFW.

Inną inicjatywą, którą możemy dopingować w naszym miasteczku wiosną są działania młodzieży. Pod nazwą “Młodzi  w działaniu” kryje się 20 dziewcząt i chłopców z naszej okolicy. Biorą oni udział w rewelacyjnym ogólnopolskim programie prospołecznym Równać szanse. Ma on na celu pomaganie młodzieży z mniejszych miejscowości w zdobywaniu wielu przydatnych umiejętności, tak aby zapewnić im równy start w dorosłość. Badacze społeczni wykazują bowiem, że widoczna jest różnica w dostępie do wiedzy pomiędzy miastami i mniejszymi miejscowościami. Ma to wpływ np. na późniejszą atrakcyjność osób na rynku pracy. Program aktywizuje, wspiera i motywuje młodzież w gminach takich jak nasza. Pomaga stwarzać ciekawe zadania i uczyć się na napotkanych wyzwaniach. To nauka przez praktykę. Uczestnicy od początku są odpowiedzialni za przebieg projektu. Wyznaczają sobie cele i uczą się jak je realizować aż do końca. W tym roku projekt skupiony jest na ekologii, majsterkowaniu i opiece nad roślinami. Główną koordynację projektu prowadzi Stowarzyszenie Działań Kreatywnych ArteWeda a Program możliwy jest dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
                                                                                                          Pamela Manat

Recommended Posts