Za szkody wyrządzone przez wilki odpowiada Skarb Państwa zgodnie z art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 1336 ze zm.). Procedura wypłacania odszkodowań została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową. W przypadku szkody wyrządzonej przez wilki, wniosek o odszkodowanie należy złożyć do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie po stwierdzeniu szkody (poszkodowany ma na to 2 dni robocze). Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie, mailowo lub smsowo kontaktując się z:
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu ul. Jana Długosza 68, 51-162 Wrocław tel.: 71 74-79-300 tel. kom. 531-063-955 fax: 71 75-85-741 e-mail: sekretariat@wroclaw.rdos.gov.pl
Nie powinno się przenosić zaatakowanych zwierząt ani zacierać śladów w ich sąsiedztwie. Wskazane jest wykonanie dokumentacji fotograficznej.
Co ważne, odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki m.in. w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych bez bezpośredniej opieki w okresie od zachodu do wschodu słońca, zgodnie z art. 126 ust. 6 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2023 poz. 1336 ze zm.). Jednocześnie trzeba pamiętać, że na właścicielach spoczywa obowiązek zabezpieczania zwierząt w ciągu dnia na pastwiskach. W tym zakresie dostępne są publikacje zawierające informacje na temat sposobów zabezpieczenia przed szkodami wyrządzonymi przez wilka, takie jak „Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami” (Sabina Nowak, Robert W. Mysłajek), opracowany przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” – Twardorzeczka 2020. Publikacja ta dostępna jest na stronie Stowarzyszenia dla Natury “Wilk” Zgodnie z obowiązującymi przepisami istniej możliwość łagodzenia konfliktów na linii wilk-człowiek obejmująca współdziałanie poszkodowanych w tej kwestii z RDOŚ. Współdziałanie może obejmować poza pomocą merytoryczną również pomoc finansową, w ramach której mogą zostać zakupione oraz przekazane materiały zapobiegające szkodom. W tym celu należy zwrócić się do RDOŚ z prośbą o taką pomoc, w której należy wskazać jakiego wsparcia się oczekuje (np. ogrodzenie elektryczne, siatka, fladry) wraz z jego zakresem (np. długość ogrodzenia niezbędnego do zabezpieczenia pastwiska). Wnioski można składać w formie pisemnej lub mailowej.

PLIKI DO POBRANIA:
Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami
NIETYPOWE ZACHOWANIE WILKA – ULOTKA INFORMACYJNA
Informacja RDOŚ