Adres siedziby:
Pl. Staromłyński 5, 57-540 Lądek-Zdrój
Tel. kontaktowy: 74 8146 562
Strona internetowa: FB Stowarzyszenie Kultura u Źródeł
Adres e-mail: mslonecka.ladek@gmail.com

Nr KRS 0000461061

 

Uwaga!

Stowarzyszenie Kultura u Źródeł prowadzi zbiórkę środków na pomoc osobom, które ucierpiały w powodzi na obszarze Gmin Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Wszelkie wpłaty prosimy dokonywać na podany poniżej numer konta. Dziękujemy serdecznie za każdą pomoc!

Nr konta do wpłat: 95 9588 0004 3902 4657 2000 0010
Stowarzyszenie Kultura u Źródeł
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – pomoc dla powodzian gminy Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie
IBAN: PL
SWIFT: GBWCPLPP
Nr BANKU: 98550004

_______________________

 

Osoby reprezentujące:
Andrzej Sikorski – Prezes zarządu
Karolina Sierakowska – Członek zarządu
Monika Słonecka – Członek zarządu

Liczba członków organizacji: 15,

Organizacja prowadzi działalność gospodarczą: Nie

Forma prawna organizacji: stowarzyszenie rejestrowane
Status organizacji pożytku publicznego (OPP): Nie

Cele statutowe:

  1. Aktywizacja i animacja życia kulturalnego w regionie;
  2. Organizacja wydarzeń kulturalnych;
  3. Przeciwdziałania szerzącym się patologiom społecznym i innym niekorzystnym zjawiskom poprzez działalność kulturalną i artystyczną;
  4. Promocja twórczości i działalności młodych twórców i animatorów kultury;
  5. Działalność charytatywna;
  6. Podtrzymanie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  7. Działalność na rzecz mniejszości narodowych i grup wykluczonych społecznie;
  8. Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych;
  9. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
  10. Upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz działalność na rzecz rozwoju praw kobiet i mężczyzn;
  11. Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
  12. Wspieranie działań na rzecz nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
  13. Upowszechnienie działań związanych z krajoznawstwem oraz wypoczynkiem dzieci i młodzieży;
  14. Upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
  15. Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;
  16. Porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym;
  17. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
  18. Działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy miedzy społeczeństwami;
  19. Promocja i organizacja wolontariatu;
  20. Działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust.3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr.96,poz. 873 ze zm.), w zakresie określonym w pkt 1-23.

Informacje nt. działalności organizacji pozarządowej:
Działalność Stowarzyszenia Kultura u Źródeł skupia się w czterech głównych obszarach: animacji kultury, edukacji kulturalnej, promocji turystyki i działalności pomocowej. Stowarzyszenie działa na terenie miasta i gminy Lądek-Zdrój oraz Stronie Śląskie.

Animacja kultury
Działania kulturotwórcze to najbardziej widoczna i aktywna przestrzeń funkcjonowania stowarzyszenia. Najważniejsze wydarzenie realizowane przez organizację to Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej. Stowarzyszenie jest jego głównych organizatorem, a przedsięwzięcie należy do największych festiwali realizowanych w Lądku-Zdroju i w powiecie kłodzkim. Tutaj również stowarzyszenie może się pochwalić faktem, że od kilku lat festiwal finansowany jest nie tylko ze środków samorządowych Lądka-Zdroju, ale też z powiatu kłodzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a przede wszystkim z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za działania kulturotwórcze uznać należy również efekty pracy edukacyjnej stowarzyszenia, które pozyskuje i finansuje przedstawienia realizowane przez międzypokoleniowy Teatr „Stąd”. W ramach przedstawień powstają tradycyjne już „Lądeckie Opowieści Wigilijne”, zrealizowaliśmy także produkcje filmowe spektakli, które umieszczone są w sieci internetowej. Podobnym zadaniem będzie słuchowisko „Szóstka z lądeckiego Rynku” zrealizowana pod egidą stowarzyszenia, w której udział wzięły dzieci i młodzież z Doliny Białej Lądeckiej i Teatru „Stąd”.

Innym ważnym projektem zrealizowanym przez stowarzyszenie jest „Kulturalny skwerek”, czyli miejsce rekreacyjne przy Centrum Kultury i Rekreacji, które zaaranżowane zostało muralem przedstawiającym ważne dla kultury lokalnej, nieżyjące już postaci, zestaw relaksacyjny (ławki, krzesła i stolik), szafę z książkami oraz klomby kwietne. Otwarcie skweru miało miejsce w lecie 2021 r. i miało uroczysty charakter.

Edukacja kulturalna
Działalność edukacyjna stowarzyszenia opiera się na pracy projektowej. Jej stałym, cyklicznym elementem jest pozyskiwanie środków i realizacja warsztatów tanecznych dla dzieci podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. O. Sawickiej. Drugi stały projekt to realizacja prób/warsztatów Teatru „Stąd” do przedstawień bożonarodzeniowych i innych spektakli (we wrześniu 2021 r. „Król Lear”, w czerwcu 2022 r. „Sen nocy letniej”). Ponadto odbyły się warsztaty z tworzenia słuchowisk dla dzieci.

Promocja turystyki
Stowarzyszenie pozyskuje środki i realizuje wydawnictwa dotyczące walorów turystycznych Gminy Lądek-Zdrój. W ramach promocji powstają ulotki turystyczne, publikacje przewodnikowe z zakresu turystyki i historii Lądka-Zdroju oraz tablice informacyjne na szlakach. Innowacyjnym działaniem w tym zakresie jest wydanie w 2019 r. gry terenowej po Lądku-Zdroju „Kapitan Konopka na tropie” oraz w 2020 r. stworzenie aplikacji sieciowej do tej samej gry.

Działalność pomocowa
Pomoc charytatywna. W ramach tej działalności współorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na pomoc Julii Kuczale, która chorowała na nowotwór złośliwy mózgu. Wsparliśmy zakupami uchodźczynie z Ukrainy po agresji rosyjskiej w 2022 r. W 2020 r., współpracowaliśmy przy powstaniu i funkcjonowania „Kulturalnej Szwalni”, która produkowała maseczki i fartuchy ochronne w ramach działań przeciwko pandemii koronawirusa Covid-19.

Numer konta: 95 9588 0004 3902 4657 2000 0010 Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Strzelinie O/ Lądek-Zdrój

IBAN: PL
SWIFT: GBWCPLPP
Nr banku: 9855 0004

 

Recommended Posts